play

 

Song študentov SOŠ drevárskej     

 

 

 

 

 

Čo mi dala kniha Mengeleho dievča

Pred krátkym časom som sa  spolu s mojimi spolužiakmi zo Strednej odbornej školy drevárskej zúčastnil exkurzie v koncentračnom tábore v Oswiečime.
Dodnes vo mne doznievajú dojmy z toľkej hrôzy, ktorú napáchali fašisti na nevinných ľuďoch.
A keď sa mi  do rúk dostala postupom času kniha Mengeleho dievča, neváhal som ani chvíľku a začítal som sa do nej.
Povedal som o tom aj pani profesorke slovenčiny a ona ma s nadšením podporila a zároveň ma vyzvala ,aby som o nej napísal pár riadkov a tým povzbudil k čítaniu aj spolužiakov.
Medzitým  hlavná hrdinka knihy zomrela.
Týmto jej v mene svojom a v mene všetkých čitateľov knihy vzdávam hold a uznanie!

Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode


To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla.
Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí.
 Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti dokonca štyrikrát a našla v sebe silu na riskantný útek a dokázala ešte niečo viacej. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau ktorá, robila všetko preto, aby sa nacistickým dozorcom zapáčila. No opak bol pravdou..
Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. S mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného, za niekoho, ktorý si prežil niečo podobné ako ona sama. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov.
Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.

Knihu odporúčam prečítať  hlavne mladým ľuďom,  aby vedeli čo dokáže spraviť  jedna bytosť tej druhej.Kniha  donútila aj mňa zmeniť pohľad na niektoré veci, týkajúce sa koncentračných táborov a Židov.

                                                                                                                      Patrik Mihok II.A

mengeleho dievca1 mengeleho dievca2